• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aldatma Sonrası Evliliği Nasıl Kurtarırız

  • 1

Aldatmak kötü bir durumdur ve kimse bu durum ile karşı karşıya gelmek istemez çünkü bu süreci atlatmak oldukça zordur. Bazı evliliklerde meydana gelen problemlerden dolayı eşler birbirini aldatabilmektedir. Ancak bu durum çoğu zaman pişmanlıkla sonuçlanmakta ve sonrasında evliliği kurtarma çabaları baş göstermektedir.

Aldatma sonucu bazı evlilikler arada çocuk dahi olsa son bulmakta ve çiftlerin boşanması durumunda ortaya üzücü sonuçlar çıkmakta, bazı evlilikler ise ilişkinin geçmişine ve aradaki bağlılığa dayanarak devam etmektedir. Aldatan kişi bu durumdan eşini sorumlu tutarsa ve aldatma sebebinin ondan kaynaklandığını ifade ederse bu durum evliliği kurtarmak yerine tamamen bitirir.

Evlilikte Aldatmaya Yol Açan Etkenler

Aldatma bazen maddi bazen de manevi sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Kimi insan lüksüne düşkün olur ve kendisine daha iyi imkanlar sunmakta olan kişilere karşı yakınlık hissetmeye başlar. Kimi insan ise eşinden göremediği ilgiyi karşı tarafta görerek eşini aldatmaya yönelebilir. Bu sebepten dolayı aldatmaların önüne bir nebze de olsa geçebilmek için evlilikte eşlerin birbirine karşı ilgi ve davranışları büyük önem taşımaktadır.

Eşlerin birbirine karşı yaklaşımları, sevgileri, saygıları ve anlayışlı davranışları evliliği ayakta tutabilmek ve aldatmaların önüne geçebilmek için en etkili kavramlardır. Eşler asla birbirini küçümsememeli ve başka kişiler ile kıyaslama yapmamalıdır.

Aldatma Sonrası Evliliğin Devam Etmesi

Bazı kişiler aldatma sonucu birbirine daha çok bağlanır ve evliliğini daha iyiye taşıyabilmek için davranışlarına daha çok dikkat eder. Aldatma sonrası devam eden evliliklerde iyileşme süreci çok önemlidir. Aldatma durumunun ortaya çıkması sonucunda çiftler mutlaka yüzleşmeli ve şeffaf olarak tüm gerçekler açığa çıkartılmalıdır. Devam eden evlilikte aldatma konusu sürekli olarak gündeme gelirse huzursuzluk ve kavga başlar ve bu durum evliliği devam ettirmek yerine bitirir.

Aldatma sonrası devam eden evliliklerde aldatılan tarafın eşini tamamen affetmesi büyük önem taşımaktadır. Eşini tamamen affedemeyen ve sürekli olarak kafasında eşinin onu aldattığını canlandıran bir kişi evliliğini mutlu bir şekilde devam ettiremez ve psikolojik sorunlar yaşayarak kendi sağlığını da tehlikeye atar.