• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Akne Neden Oluşur?

  • 1

Akne her yaştan insanlar arasında, özellikle ergenlik döneminden geçen gençler ve menapoz dönemindeki kadınlar arasında son derece yaygın bir sorundur. Akne genellikle vücuttaki hormonal dengesizlik dönemlerinde ortaya çıkar. Hormonal değişiklikler, bezlerin normalden daha fazla yağ üretmesine neden olur, bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve bakterilerin büyümesine izin verir. Sivilce ile uğraşmak kötü bir şeydir,  akne kopmaları kolayca gitmeyen çirkin izler bırakıyorsa sorun daha da kötüleşir. Yara izleri, sivilcenin cildinize büyük zarar verdiğini gösteren bir işarettir. Akne izleri herhangi bir cilt tipinde bulunabilir ve yara izleri genellikle düzensiz, çukurlu bir dokuya sahip koyu kırmızı veya kahverengidir. Şiddetine bağlı olarak, akne izleri haftalar, aylar veya daha uzun sürebilir. Bu inatçı yaralarla baş etmek için birçok kişi kimyasal kremlere ve pahalı tedavilere güvenir. Yaralardan kurtulmak için daha güvenli bir alternatif istiyorsanız, bazı basit ve etkili ev ilaçları deneyebilirsiniz. Bu ilaçlar bir günde sonuç vermeyebilir, ancak güvenli ve yan etkileri yoktur. İhtilafları denemeden önce, sabrınız olması gerektiğini unutmayın.

Sivilcelere İyi Gelen Maddeler Nelerdir?

Aloe vera, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı doğal bir yara izi giderici maddedir. Ayrıca, doğal bir yumuşatıcı olan, hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda oluşan yeni dokunun elastikiyetini arttırır. Bir aloe vera yaprağını kesin ve jeli dışarı çıkarın. Jeli skarlarınıza uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 30 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın. Alternatif olarak, taze ekstrakte edilmiş aloe vera jeli ve 2 veya 3 damla çay ağacı esansiyel yağı karıştırın. Etkilenen bölgelere uygulayın. 10 ila 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Günde bir kez kullanın.

Not: Aloe vera, eski yaralarda etkili şekilde çalışmayabilir.

Akne Lekeleri İçin Limon Tedavisi

Limon doğal bir ağartıcı olarak çalışır ve cildinizdeki her türlü yaranın hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda ölü deri hücrelerini temizler, yeni cilt hücrelerinin büyümesini destekler ve cilt elastikiyetini artırır. Doğrudan yaralarınızın üzerine biraz taze limon suyu sürün. 10 dakika bekletin, sonra suyla yıkayın. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.