• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Akdeniz Diyeti Kalp Krizini Önlüyor!

  • 1

Diyet hayatımızda sürekli yaptığımız ama uzun sürdüremediğimiz bir süreçtir. Diyet yaparken neler yediğimize çok dikkat etmeliyiz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Akdeniz diyeti kalp sağlığına iyi geliyor. Gelin birlikte Akdeniz diyetinin kalp hastalıklarına nasıl iyi geldiğini görelim.

Akdeniz diyeti ve buna benzer diyetlerin yıllar boyunca kalp hastalıklarını önlediği hakkında söylentiler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu söylentiyi doğrular nitelikte. Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara bakarsak Akdeniz diyeti uygulayan bayanlar daha sağlıklı yaşam sürdürüyor. Daha dinç oldukları, kalp krizi ve felç gibi hastalıklarla karşılaşmadıkları gözlenmiştir. Akdeniz diyeti tarzında beslenme tarzına sahip olanlarda inflamasyon denilen mikrop bulunmayan enfeksiyonların daha az görüldüğünü belirtmek isteriz. Üstelik bu tarz diyet yapanlar belli kronik hastalıklardan korunduğu, daha sağlıklı yaşam sürdürdüğü gözlenmiştir. Günümüzde en çok karşılaşılan meme kanseri, pankrison hastalığını da önlediği söylenmektedir. Peki, Akdeniz tarzı diyette neler yapılmalı?

Yağ İhtiyaçlarınızı Doğal Yağlardan Karşılayın

Akdeniz diyeti aslen kısıtlayıcı bir diyet olmayıp, kişinin sağlıklı beslenmesini ön planda tutan bir diyet tipi diyebiliriz. Bu diyette yağ ihtiyaçları doğal yağlardan karşılanabilir. Zeytin, avokado, badem gibi yiyeceklerden vücut için gerekli yağ alınabilir.

Bu diyeti gerçekten yapacak kişi yaşam tarzında bir nebze değişiklik yapması gerekir. Akdeniz diyetini bir pramit şeklinde hayal edin. Bu diyetin en sonunda aktiviteler yer alıyor. Hemen altında doğal yağlar ile kompleks karbonhidratlar bölümü yer alıyor. En üst kademeye geldiğimizde ise kırmızı et ve doymuş yağ asitlerinden oluşan gıdalar bölümü yer alır.

Yani bu diyeti yaparken yemek kısıtlaması yok ama belirli ölçülerde ve kısıtlı seviyede tüketim var. Gün içinde almanız kalori oranı ölçülerek beslenme sizin de hayatınızı değiştirebilir.

Örnek verecek olursak bu diyeti yaparken tereyağı yemek yasak değil. Sadece belirli ölçülerde tüketilmeli ve bu oran %10’un altında bulunmalıdır. Eğer yağ tüketimini karşılamak istiyorsanız zeytin, badem, avokado gibi doğal yağlar tüketilmelidir.

Gün içinde belirli ölçüde karbonhidratta almamız gerekiyor. Bunu da yulaf, kırmızı et, siyah pirinç gibi gıdalardan alarak beslenmemiz gerekir.