• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Önlenir?

ağız kokusu
  • 1

Sabah kalktığımızda ya da gün içinde ağız ve nefes kokusu ortaya çıkabiliyor. Nefesin kokması durumu çoğu zaman herhangi bir hastalığa ya da soruna bağlı değildir ve doğru bakım ile ortadan kaldırılabilir. Eğer tüm ağız temizliği doğru yapıldığı halde ağız kokusu devam ediyorsa aşağıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sürekli insanlarla iletişimde olduğumuzdan kimse ağzının kokmasını ve “etrafımı rahatsız ediyorum” düşüncesini deneyimlemek istemez. Doğru ağız bakımı veya sorun kaynağının ortadan kaldırılmasıyla ağız ve nefes kokusu kısa zamanda yok olur.

Ağız Kokusu Neden Kaynaklanır?

Ağız kokusunu meydana getiren birçok sebep olabilir. Ana sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Diş, dil ve genel ağız temizliğinin düzenli ve doğru yapılmaması,
  • Bademcik ya da sinüs iltihaplanması
  • Geniz akıntısı
  • Mide sorunları (reflü, gastrit gibi işleyişi bozan hastalık ve rahatsızlıklar)
  • Bağırsakta kurt bulunması
  • Gebelikte hormon değişimi ve bebeğin böbreğe baskı yapması nedeniyle ağız kokusu oluşabilir.
Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirim?

Tabi ki neden olan faktörü tespit ederek. Aşağıda, nedenlerine göre nasıl ağız kokusuna önlem alabileceğimiz konusunda detaylı açıklamayı bulabilirsiniz.

1. Ağız Temizliği

Yemeklerden sonra dişlerin ve özellikle dilin doğru ve titiz bir şekilde temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde kalan besin atıkları hem dişlerinize zarar verir, hem de zamanla parçalanarak ağız kokusuna neden olur.

Diş fırçası, diş ipi ve dil temizleyici kullanmak (bazı diş fırçalarının arkasında da vardır), başarılı bir ağız temizliği yapmanızı ve gıda artıkları sonucu oluşan ağız kokusunu engellemenize yardımcı olur.

2. Bademcik ve Sinüs İltihaplanması

Bademcikleriniz yutkunurken acıyorsa, geniz akıntısı yaşıyorsanız ağzınız bu nedenle kokuyor olabilir. Doktor tavsiyesi ile başlayacağınız bir antibiyotik tedavisi bu durumu yatıştırıp yok edebilir.

3. Mide Sorunları

Midenizde reflü ataklarının gelişmesine neden olan yiyeceklerden uzak durun. Böylece reflü ve gastritin neden olacağı ağız kokusunu engellemiş olursunuz. Ayrıca bu konuyla ilgili doktor kontrolüne giderek gidişatı öğreniniz. Reflünüz daha ağır bir duruma gelmeden önlem almak mühimdir.

4. Bağırsak Kurdu

Bağırsak ve mide kurtları kötü kokulara neden olabilirler. Sindirim sistemini etkileyip işleyişini bozabilen kurtlar ağız ve nefes kokusuna neden olabiliyor. Eğer geceleri yastığa salya akıyorsa, anüs ve burun kaşıntısı varsa, halsizlik, huzursuzluk ve iştah problemleri yaşıyorsanız (çok acıkma, hiç acıkmama) kurt oluşumu olabilir. Doktor muayenesi ve tahlil sonucu eğer bağırsak kurdu tespit edilirse ilaç yardımıyla hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Nasıl önleyebileceğimizden bahsettiğimize göre, şimdi ağız kokusu oluştuğunda nasıl hızlı bir şekilde geçirebileceğimize bakalım.

1. Yoğurt

Yoğurt, midede ve ağızda kokuya neden olan bakterilerin faaliyetlerini yavaşlatır. Bu nedenle ağız kokusu yaşıyorsanız birkaç kaşık yoğurt uzun süre bu kokuyu kesmeye yardımcı olacaktır.

2. Nane, Karanfil ve Maydonoz

Bu 3 bitki ağız kokusuna karşı oldukça etkilidir. Hem ağız içerisindeki ortamın düzenlenmesinde hem de kokuyu gizlemede faydalanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi restoranlarda yemekten sonra karanfil getirilir veya ödeme yaparken ikram edilir.

3. Bol Su İçin

Ağız kokusu çoğunlukla ağızdaki bakterilerin uzaklaştırılmaması sonucu meydana gelir. Bu nedenle gün içinde sık sık su içmek, ağzınızı ve dilinizi temizlemeye yardımcı olur. Böylece bakterileri mideye indirerek faaliyetlerini sonlandırırsınız.

4. Yağlı Yiyecekleri Azaltın

Sürekli olarak kızartma ve yağlı yiyecek tüketimi gün içerisinde ağız kokusuna neden olabilir. Daha sağlıklı bir beslenme diyeti izlediğinizde sorun ortadan kalkıyorsa ağız kokunuzun nedeni sağlıksız beslenme sonucu meydana gelen bakteriler olabilir.


ETİKETLER