• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet Sancısı Neden Olur?
  • 1

Adet Sancısı Neden Olur?ADET SANCISI NEDEN OLUR?
Adet zamanları bazı kadınlar için kolay ağrı acı hissedilmeden geçer fakat bazı kadınlarda tıp dilinde dismonere denilen ağrı acı içinde geçer.Adetten 2-3gün önce başlayan bu ağrılar adetin 1.günü daha da sıklaşmaktadır.Bu ağrılar baş ağrısı bulantı gibi şikayetlerede sebebiyet verebilir.Adet sancısı alt karın bölgesine lokalize olup, bele, sırta ve bacaklara da yayılabilir.
Adet döneminde oluşan sancının nedeni rahimdeki kasılmalarla adet kanının dışarı atılması ile olur. Bu dönemde rahim içinden salgılanan “prostaglandin” adı verilen maddeler sinir uçlarını uyararak ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır. Prostaglandinler vucüdumuzdaki pek çok dokuda bulunan ağrı maddeleridir.

Adet sancısı(dismonera) türleri

Primer(birincil) dismonera: En sık rastlanan adet sancısı türüdür.Genellikle ilk adet kanamalarından itibaren olan dismenore türüdür. Karnın alt kısmında ve belde hissedilen kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp 2-4 gün kadar sürebilir.İlerleyen yaşlarda ve gebeliklerden sonra şiddeti azalır.

Sekonder(ikincil) dismonera: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp endometriozis gibi, altta yatan ve üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorunu ile bağlantılı olabilecek sancıları kapsar. Sekonder dismenore nadir görülür ve başlangıçta yokken ilerleyen yaşla herhangi bir dönemde başlayabilir.
Bu tip ağrılar en çok 35 – 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.


ETİKETLER