• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Açlık Krizi İle Başa Çıkmanın Yolları

  • 1

Açlık zaman zaman hepimizin yaşadığı ve ani yemek isteği ile krize girilmesidir. Böyle durumlarda etrafımızda çevremizde atıştırmalık bir şeyler ararız açlığımızı yatıştırmak için.  Özellikle şeker hastaları bu durumdan ciddi anlamda etkilenir. Açlık krizi sırasında aslında kan şekeri düşer. Kan şekeri düşmesi nedeni ile canımız tatlı bir şeyler ister.

Bu esnada alınan gıdalar ve şekerli yiyecekler yüzünden kilo alımı artmaktadır. Peki, bu isteği nasıl bastırabiliriz? Kilo alımını nasıl önleriz?

Açlık Krizini Bastırmak

Açlık krizini bastırarak bu esnada kilo alımını durdurmak için ilk olarak beslenme şeklini değiştirmek gerekir. Açlık krizlerini bastırmak için belirli bir düzen içinde beslenmeli ve kendinizi aç bırakmamalısınız. Öğünlerinizde daha sağlıklı beslenmelisiniz. Gelin birlikte nasıl açlık krizini bastırırız? Bir göz atalım.

Kahvaltıda Protein Tüketin

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu her zaman söylüyoruz. Peki, neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Uzun süren gece ardından beslenmeye başlamanın ilk öğünü olduğu için diyebiliriz. Kahvaltıda protein almak bu nedenle oldukça önemli bir rol oynuyor. Hem de gece boyunca düşen kan şekeri içinde oldukça iyi bir beslenme olacak.

En Az 2 Defa Ara Öğün Tüketin

Ara öğünler açlık krizinizi önlemek adına önemli atılan adımlardır. Tabi asıl öğünlere bakarak daha az besin tüketilir. Meyve, bitki çayı, yoğurt, süt gibi olması gerekir.

Tatlı Değil Meyve Yiyin

Özellikle bayanlar olmak üzere canımız gün içinde tatlı tüketimi yapmak ister. Böyle durumlarda tatlılara saldırmak yerine, meyve tüketerek de tatlı isteğini rahat bir şekilde bastırabiliriz.

Kuru Yiyecekler Tüketin

Ara öğünlerde yine atıştırmalık olarak ceviz, badem, fındık, kuru üzüm gibi besin değeri yüksek ama kaliteli olan yiyeceklerden tüketerek vücut sağlığımızı da dengede tutabiliriz.

Tam Tahıllı Ekmek Tüketimi

Tam tahıllı ekmek hem sağlık için hem de kilo alımını önlemek için oldukça önemli bir yer alıyor. Tam tahıllı ekmek kan şekerini de gün içinde dengede tutacaktır.

Sizde bu önemli bilgileri göz önüne alarak açlık krizlerini bastırabilirsiniz. Bu sayede kilo alımı da önlenir.