• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

3 Kural İle Yağdan Kilo Verme

  • 1

Kalıcı kilo vermek istiyorsanız yağdan kilo vermeniz gerekiyor. Peki, yağdan nasıl kilo verebiliriz? Yağdan kilo vermenin kuralları neler?

Zayıflama esnasında kilo veriyoruz diyet seviniriz. Fakat kilo vermenin asıl kuralı yağlardan gitmesi. Çünkü yağdan kilo verirseniz, kilolar kalıcı olarak gidecektir. Aksi durumda kiloları geri almak çok kolay olur. Diyet listeleri ile verilen kilolarda eğer ki kilo alımı tekrar oluyorsa yanlış beslendiğinizden ve yanlış spor yapmaktandır.

Uyguladığınız diyet ve spor sonrasında kilo veriyorsunuz, fakat geri alıyorsanız bitkisel yağlara yönelmelisiniz. Yağ derken direk yağ yemekten bahsetmiyorum. Çiğ kuru yemişlerden alınan yağlar olabilir mesela. Gelin birlikte kalıcı kilo vermek için 3 kural ne göz atalım.

  1. Bitkisel Yağlar Tüketin

Zeytin, badem, fındık, ceviz, Hindistan cevizi, avakado yağı gibi besinler içinde doğal bitkisel yağlar var. Bu besinleri diyet ve spor esnasında tükettiğinizde uzun süre tokluk hissi yaratıyor. Çünkü bu besinlerin yağları uzun sürede vücutta yakılıyor.

Fakat bitkisel yağlar iyi diye oturup bir kilo badem, yarım kilo ceviz yememeliyiz. Her şeyin fazlası fazla kalori alımına neden olacak ve kilo yapacaktır.

  1. İnsülin Salınımı Kontrol Altına Alın!

Basit karbonhidrat sınıfına şeker, tuz, bal gibi yiyecekler girerken, zor sindirilen karbonhidratlar sınıfına pirinç, ekmek ve bulgur gibi besinler giriyor. Bu ve bu tarz besinlerde insülin salınımı anında artıyor. İnsülin salınması ile vücutta yağlanmalar başlar. Bu nedenle sofralarda ki karbonhidratlara dikkat etmek gerekir. insülini dengede tutmak hem tokluk hissi verecek hem de kısa sürede acıkmayı önleyecektir.

  1. Kafein Miktarını Dengeleyin!

Kafein tüketimi vücutta ki yağ yakımın hızlandıracaktır. Normal bir insanın gün içinde alması gereken kafein oranı 300 mg olarak belirtiliyor. Buna karşılık olarak 3 bardak kahve, 7 bardak kadar çay diyebiliriz. Yağ yakılması için gün içinde fazla tüketilen kafein, bu sefer tansiyon çıkmasına, idrara sık çıkmaya, kalp çarpıntısına ve vücutta bulunan suyun azalmasına neden olur. Bu  nedenle önemli olan çok kafein tüketmek değil, yeterli miktarda tüketmek gerekir.